Candy Winter

Distribuiți
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Numarul mesajelor : 2971
    Varsta : 20
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Status :: : m-am trezit de dimineata si mi-am trecut mana peste craniu. atunci mi-am amintit ca am uitat sa imi pun parul
    <b>old nick </b> : xo_toxic_rose
    Data de inscriere : 10/06/2008

Candy Winter

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Sam Dec 20, 2008 1:40 pm

pentru a participa in acest concurs, trebuie sa scrii un eseu despre iarna. Eseul trebuie sa fie cat mai "plastic"(sa aiba figuri de stil) si sa nu fie de 2 randuri, dar nici de 10 pagini...

Eseurile le puneti in acest subiect.

Rugaminte : NU PLAGIATI ESEURILE UNA ALTEIA!

Participantii vor fi apreciati de mine(cu ajutorul persoanelor din staff ce nu participa in concurs).

Criteriile de apreciere:
    1.Coerenta (25 puncte, maxim)
    2.Plasticitate (30 puncte, maxim)
    3.Originalitate (20 puncte, maxim)

Cine va avea mai multe puncte, va castiga. Va fi doar un singur castigator.

Premiul va fi 400 puncte de popularitate si nick colorat(sau rank personalizat)

Ultima editare efectuata de catre xo_candy_rose in Lun Dec 29, 2008 11:34 am, editata de 1 ori

I'm not so popular.
    So what?
    Bex.ablastru
    Avansez
    Avansez

feminin
    Numarul mesajelor : 54
    Varsta : 23
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    0 / 1000 / 100

Status :: : Bex ablastruuu :x
    <b>old nick </b> : [old nick here]
    Data de inscriere : 17/11/2008

Re: Candy Winter

Mesaj Scris de Bex.ablastru la data de Sam Dec 20, 2008 6:01 pm

Yay! It's a good idea!

E un sfarsit trist de toamna. Totul in jur pare vestejit. Ma plimbam pe poteca de langa casa bunicii si doua raulete imi izvorara pe ochii de un albastru intens. Imi parea rau ca ma despart de o buna prietena, de toamna. Pe de alta parte, sufletul meu radea. Imi parea bine ca o sa-mi intalnesc o alta buna prietena. O prietena ce aducea impreuna cu ea multa zapada, un Mos cu multe cadouri si o gramada de sarbatori. M-am plimbat eu cat m-am plimbat si m-am intors acasa. A doua zi, cand m-am trezit si am alergat la fereastra, am ramas uimita. Un strat gros de zapada, neatins inca de picioarele oamenilor ma astepta sa ma dau cu sania pe el. M-am imbracat in graba si am iesit. Era o priveliste nemaipomenita. Soarele facea ca zapada sa capete straluciri de diamant. Pomii cu crengile acoperite de albul vesmant al iernii parca imi zambeau. Fulgii dansau hora veseliei prin aer. M-a cuprins o bucurie de nedescris. M-am aruncat in zapada si am inceput sa fac ingerasi de zapada. Aveam un sentiment nemaipomenit!
    In sfarsit venise, cu adevarat, iarna!
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Status :: : m-am trezit de dimineata si mi-am trecut mana peste craniu. atunci mi-am amintit ca am uitat sa imi pun parul

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Sam Dec 20, 2008 6:36 pm

O concurenta inscrisa!

I'm not so popular.
    So what?
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Dec 28, 2008 9:34 pm

Ma mai inscriu eu poate va place
    P ovestea lui Mos Craciun
    Este iarna.Pe strada ,pe case,chiar si pe copaci zapada si-a facut aparitia sa misterioasa si rece.Un calugar de la o manastire se certase cu cineva si plecase de la acea manastire cu gand sa se duca la o alta manastire mai linistita.Iarna,frig,troiene de zapada pe drum,ninge ca in povesti.Ii este frig .O lacrima i se prelinge pe obraz:
    -De as avea si eu acum macar o bucata de paine tare bine ar fi.
    Spunand acestea se tot ruga la Dumnezeu,poate=poate i-o scoate si lui in cale o cabanuta cat de mica.Se facu noapte.Gerul puse stapanire peste tot.Calugarul ,fiind batran,i se facu rau din cauza frigului.
    - Ce am facut sa merit asta,Doamne?Cu ce tii-am gresit?:((
    Ramas fara nici o speranta,cu sania cu reni dupa el,continua sa mearga tot inainte pana ce zari in departare o casa:
    -Scapare!Doamne iti multumesc!Am descoperit si eu in sfarsit un popas unde ma voi opri!
    Continua sa mearga inainte pana ce ajunse cam la 1 km de casa:
    -Inca putin!Inca putin!spuse calugarul.
    Au ajuns in fata portii casei:
    -Am scapat!Nu voi muri!Iti multumesc Doamne ca ai facut aceasta minune cu mine!Voi ramane vesnic recunoscator.Dupa ce voi dormi aici maine de dimineata voi pleca din nou la drum spre manastire caci altfel se vor supara cei de acolo..
    Intra in curte.Se auzi un geamat:
    -Ce facem noi Craciunul acesta?spuse o biata femeie saraca,vaduva cu 5 copii.Nu avem nici bani,nici ce pune pe masa,nu avem nici macara acel spirit al Craciunului care te face sa te simti altfel.
    -Mama...zise fata cea mare de 12 ani.Mama..Dumnezeu are grija de fiecare.Daca noi am pacatuit asta este.Trebuie sa ne rugam in continuare sa vina ai pe la noi Mos Craciun cu un sac de bunatate,bucurie si poate niste dulciuri ca la noi nu a venit nicodata dar nici acum nu este prea tarziu.
    Mama ofta.Incepu sa planga:
    -Tu esti alinarea mea!Speranta de a mai trai!Voi sunteti singurii oameni pentru acre mai traiesc!Mosul adica acel calugar fiind batran ii spunem mos ,intra in casa.Fata si mama se speriase.
    -Ce cauti dumneata aici?zise mama
    - Sunt un biet calugar de la manastire.Sunt batrran si acum ma indreptam spre manastire cand am descoperit aceasta casa unde as putea adaposti peste noapte.Ce ziceti,ma primiti?
    -Cu mare drag parinte.Suntem incantate de a dvs prezenta!

Copii ceilalti dormeau.Toata lumea s-a dus la culcare inafara de mos.Statea in pat si se tot gandea la mama si copii ei.Aceasta este noapte de Craciun si la ei nu au venit niciodata mosul...pff...cum sa fac sa zambeasca si ele?Isi aminti ca mai are in sanie vreo 5 sacose cu merinde pt calugarii de la manastire.
    Calugarii mai au de mnacare acolo pe cand aceste copile.Nu o sa ma certe pt ca astfel voi face si o fapta buna.Mosul lua un brad din padure il impodobi cat de cat cu niste ciocolatele cat timp copii dormeau,apoi,pe geam a aruncat sacosile cu merinde.Si a plecat nu a mai dormit acolo.De ce?Asta nu stiu nici eu.Dar mai stiu un lucru:
    A doua zi de dimineata mama si copii au ramas uimiti de acele merinde .Au inceput sa planga si sa ii multumeasca lui Dumnezeu pentru darul ce i l-au dat.De atunci se spune ca in fiecare an,in noaptea de Craciun,Un mos batran cu barba alba vine la noi si ne lasa cadouri sub brad.El se numeste Mos CrACIUN.

Sper ca nu v-am plictisit;)
    Infected Candy
    Administrator
    Administrator

feminin
    Numarul mesajelor : 2136
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Status :: : Happy
    <b>old nick </b> : Nastinsky
    Data de inscriere : 26/09/2008

Mesaj Scris de Infected Candy la data de Dum Dec 28, 2008 10:01 pm

inca o concurenta inscrisa!

Little Candy
    Little Candy

feminin
    Numarul mesajelor : 236
    Varsta : 21
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    30 / 10030 / 100

Status :: : Music is the blood running through my veines...
    <b>old nick </b> : WorthlessSmile
    Data de inscriere : 30/12/2008

Mesaj Scris de ...The_Cutest_Gurl_Ever.. la data de Mar Dec 30, 2008 10:10 pm

Yuuuupy!...I'm In...!

Este zi, si tot ce se poate vedea afara, este un abis alb, nesfarsit;cerul albastru nu se poate vedea de norii albi ce-si arunca fulgii albi si tandri care danseaza fara incetare in voia vantului.Copacii inghetati impodobesc potecile ca globurile ce impodobesc bradul aflat in case.
    Imi petrec timpul stand pe pervazul ferestrei privind acest peisaj, parca neinncetat. In casa se simte caldura sobei insotita de acel miros familiar pe timpul iernii, si anume mirosul bradului.Globuri si globulete stralucesc in lumina beculetelor colorate asternute pe brad.Saloanele atarna parca spanzurate de crengile bradului care din cand in cand se mai misca fuserite de mainile mele.O liniste cuprinde aceea atmosfera.
    Acest sezon de sarbatoare ma face sa ma gandesc la cadourile ce urmeaza sa le primesc.Si stand acolo,nemiscata imi amintesc ca poate chiar acuma Mosul isi incarca sania.Toata lumea e atat de ocupata in aceasta perioada.Totul trebuie sa fie perfect pentru ziua ce va veni.
    Noaptea se asterne peste acest satuc plin cu case luminate si cuprinde cu tenebrele sale sufletele tuturor.Toti ne avantam in camerele noastre unde cu nerabdare pentru ziua ce urmeaza si cu un plan in minte de al vedea pe Mos Craciun adormim fara sa ne putem opune.
    In noaptea aceasta urmeaza sa visam frumos despre ziua cea de maine.Si orele trec si asa se iveste lumina soarelui pe acel cer tot asa de acoperit.Odata cu sosirea acestei noi zile, toata lumea se trezeste, iar copii cu nerabdare fug spre locul unde falnicul brade ascunde cadourile.Cu cat mai multe cadouri sunt cu atat mai mult zambetele copiilor se maresc, iar rasetele lor cristaline sunt tot mai puternice.
    Atunci iti dai seama, dupa ce vezi toate pregatirile facute, toate acele cadouri iti dai seama ca aceasta munca depusa este pentru ca Craciunul este o zi sfanta:Ziua in care s-a nascut Iisus.
    Cu aceasta compunere va urez tuturor un An Nou fericit deoarece Craciunul a trecut!

Sper k va placut... :)
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Mier Dec 31, 2008 11:53 am

Inscrisa!

I'm not so popular.
    So what?
    Infected Candy
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Infected Candy la data de Dum Ian 04, 2009 2:24 pm

haidetzi, inscrieti-va!

Little Candy
    Little Candy

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    30 / 10030 / 100

Mesaj Scris de ...The_Cutest_Gurl_Ever.. la data de Dum Ian 04, 2009 5:41 pm

Da...ar trebui sa se mai inscrie useri ca e chiar tare concursul... :;):
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Ian 07, 2009 11:33 pm

E o proza care cred ca ma reprezinta, sper sa va placa.

Timp Reîncarnat În Paradox

O atingere de gheață se descorsetă din strânsoarea iernii și coborî abruptul lumii, până îmi atinse acum fața. Din trupul rece al iernii, se desprindeau sentimentele mele. Timpul se opri pentru un moment în fața mea și mă privi ciudat, nerecunoscând iluzia celei ce a fost odinioară. Umbra lui căzu fără vlagă asupra a o tufă de spini ofiliți, ce nu își mai puteau împrăștia savorea desfrânată.
    Parcă nimic nu mai păstra în sine farmecul gata să te ademenească într-o lume a uitării. Mi-am lipit fața de geamul rece care mă trezea dintr-o agonie omniprezentă și am încercat să văd dincolo de stratul de geață așternut pe sticla lăptoasă. Parcă toată natura pierdută se liniștise acum. Pomii, cu crengile lor mari ce nu le mai erau de folos, stăteau de pază la intrare în lumea de nepătruns a iernii.
    Pentru un moment am rămas pe gânduri în așteptarea deciziei ce avea să îi îngreuneze viața și așa destul de împovorată. Umbra însângerata se opri în fața geamului meu, privind fugar înăuntru. Iarna îi oprea pe toți să vadă dincolo de fereastra ferecată în timp. În Universul ehivoc ce îmi aparținea paradoxal, eu eram singurul pion care mai dorea să își reamintească de vremurile vesele, de timpul când libertatea îi aparținea. Căzând pe gânduri, cerul începu să își verse amarul înghețat. Peste visul alb ce rămânea în fața mea tot timpul, nemișcat și perfect, acum zăceau bucăți din trupul veștejit și înghețat al toamnei.
    Eram o iluzie ce nu mai avea dreptul la gândire umană, la sentimente. Și toate astea din cauza ta, nu am existat și ai încetat să crezi în cea ce îți alină zilele. Am coborât din cerul ferecat în timp pentru a mă dărui iubirii prefăcute pe care o mimai, și acum când iarna te-a străjuit în mrejele ei, alături de ceilalți oameni nepotriviți amintirilor mele, ai putea măcar să te gândești la Luceafărul care te-a ghidat până în momentul ăsta, în calea timpului.
    Sunt singură și devine tot mai frig. Înghețul de afară mă adâncește în agonia mea și toate detaliile sclipitoare ale iernii devin neînsemnate, se pierd în uitare așa cum sufletului unui înger, a fost răpus de iubirea asta bolnăvicioasă. Un clopot jelind se aude în depărtare și pare vesel. E noaptea de Ajun, iubire, sentimente, dăruire, iar în cazul meu ură și uitare. Aș vrea să mă desprind din agonia iubirii ce mă ucide în fiecare secundă, dar de care am nevoie pentru a trăi. Aș vrea să pot fi din nou un înger și să îți admir somnul în tăcerea nopții.
    Îngețul mă cuprinde, fărâmițând aripile unui Luceafăr ce a apus mult prea devreme. O stea care speră încă să mai poată sculpta abis de foc în iarna cea grea și să se reîncarneze într-un corp ce-l va ascunde de toți. E frig și în agonia asta, îmi amintesc că nu sunt decât o fată cu un cordon ombilical și care avea vise prea mari.

^Ps: Mentionez ca o expresie e prelucrata de la o prirtena, dar nu am luat decat putin. Asa, cand aflam cine a castigat?:P
    Infected Candy
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Infected Candy la data de Joi Ian 08, 2009 12:25 pm

super , inca o concurenta!

Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Ian 08, 2009 12:48 pm

Bine, dar cand am aflam cine castiga ca stau ca pe ace inainte de judeteana la romana :-s
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Mier Ian 14, 2009 3:41 pm

Concursul s-a incheiat.
    Prin decizia staffului, cristina (drac ingeresc) si *Heretic.Philosophy* au fost desemnate castigatoare, deoarece nu ne-am putut decide care compunere e mai super.
    CEle 400 de puncte le vor primi imediat, dar vreau sa-mi zica ce doresc - rank personalizat[sa-mi zica ce text si ce imagine] sau nick colorat[sa-mi zica ce culoare].
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Ian 14, 2009 8:00 pm

B-) I`m good :))
    Eu vreau username-ul colorat cu mov :X Dar gasiti voi un mov fain :X

P.S. Vreau a doua runda :XO:)
    ...The_Cutest_Gurl_Ever..
    Little Candy
    Little Candy

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    30 / 10030 / 100

Mesaj Scris de ...The_Cutest_Gurl_Ever.. la data de Mier Ian 14, 2009 8:20 pm

Bravo!...Felicitari... :;): ...tineti-o tot asa...!
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Ian 14, 2009 10:11 pm

Eu vreau ca rang
    I love you,baby
    si rang
    sper ca nu e prb daca e vip
    http://i79.servimg.com/u/f79/13/39/26/76/vipra10.gif
    Inca o data multumesc mult staffului,mai ales adminilor pt ca am primit acest ''mic cadou''!O noapte buna tuturor!
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Joi Ian 15, 2009 3:16 pm

HEretic.philosophy (park asa era ), ti-am colorat nickul ;)...sper ca e ok culoarea, daca vrei pot sa ti-o schimb

Cristina, Nu, imaginea nu poate fi v.I.p.

ar fi mai bine sa-ti pun doar textul...sau dunno...cauta tu o imagine fine, dar sa nu scrie nimic pe ea
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Ian 15, 2009 3:23 pm

E bun movul asta, merci :)
    Vreau runda urmatoare:)
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Joi Ian 15, 2009 3:24 pm

nu cred ca o sa fie o urmatoare runda :|
    poate un alt concurs :-?

daca vrei, poti sa-l deschizi tu (noul concurs)
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Ian 15, 2009 7:59 pm

Nu multumesc..Nu mai vreau nikul nici o culoare.lasa asa cum e...nu vreau nici rang nici nimic.Daca vrea yza sa isi aleaga ea in locul meu daca nmu nu
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Ian 15, 2009 8:52 pm

Pai da, un nou concurs vreau :)
    Mie una imi plac prozele mult :)
    Vizitato
    Vizitator

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum Ian 25, 2009 2:57 pm

Gata m-am intors vreau un nik mov scz heretic dar si mie imi place asa..movv:X:X:
    Smiling_tear
    Administrator
    Administrator

feminin
    Respectarea regulilor :
    100 / 100100 / 100

Popularitate pe forum :
    900 / 100900 / 100

Mesaj Scris de Smiling_tear la data de Dum Ian 25, 2009 4:21 pm

Cristina, decide-te o data ce doresti. Ba zici ca nu mai vrei nimic, ba zici ca vrei nick-colorat 8-|

de data asta iti indeplinesc *dorintele*, dar sa stii ca data viitoare nu va mai fi la fel 8-|

I'm not so popular.
    So what?

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Dec 17, 2017 12:02 pm